Kedysi najpoužívanejším typom kotla bol kotol na drevo. Neskôr sa hlavne kvôli cene, účinnosti alebo nutnosti skladovacích priestorov na palivo začali viac využívať iné kotly na tuhé palivá (uhlie, koks, brikety, …) a plynové kotly.
Kotly na drevo však nie sú na ústupe. Stále je po nich dopyt zo strany zákazníkov a preto sa používajú a predávajú aj naďalej. je to aj z toho dôvodu, že cena dreva vychádza dnes najlacnejšie v porovnaní s ostatnými typmi paliva pre kotly.
Jedným z najväčších problémov kotlov na drevo bola časová náročnosť na prevádzku, hlavne čo sa obsluhy týka. Bolo potrebné pravidelne prikladať drevo, aby mal kotol ako produkovať teplo. Dnes sa dá tento problém riešiť viacerými spôsobmi. Existujú rôzne zásobníky a posuvné mechanizmy (pásy, skrutkové posuvníky, …), prípadne len malé zásobníky priamo v kotli využívajúce gravitáciu, pomocou ktorých sa drevo dopraví do kotla samé.
Týmto spôsobom je zároveň možné aj regulovať výkon kotla, aj keď to zďaleka nieje tak presná regulácia ako pri kotloch na plyn, alebo elektrických kotloch.
Ďalšou nevýhodou, ktorá však dodnes nebola uspokojivo odstránená je potreba veľkého skladovacieho priestoru. V porovnaní s ostatnými typmi kotlov, kotol na drevo potrebuje pre svoje palivo snáď najväčší priestor.
Čiastočným riešením môžu byť kombinované kotly uspôsobené ako na spaľovanie dreva tak aj na spaľovanie brikiet, peliet, alebo iných typov tuhých palív.
V prospech kotla na drevo však jednoznačne vraví cena. Drevo dnes patrí k najlacnejším typom paliva a v porovnaní s kotlom na plyn sú náklady na vykurovaciu sezónu neporovnateľne menšie.
Preto pokiaľ máte dostatok miesta na uskladnenie paliva pre kotol na drevo, rozhodne je to jedna z možností, ktorú by ste mali zvažovať.